Larix gmelinii

Modrzew dahurski

Informacje ogólne

Larix gmelinii, powszechnie znany jako modrzew dahurski, to gatunek drzewa iglastego z rodziny sosnowatych (Pinaceae) i rodzaju Larix. Pochodzi z rosyjskiego Dalekiego Wschodu, północnych Chin, Mongolii i Japonii. Zazwyczaj osiąga wysokość 15-18 m i średnicę pnia około 1 m. Ma czerwonawą korę i ciemnozielone igły. Modrzew dahurski preferuje wilgotne, ale dobrze przepuszczalne gleby i pełne słońce. Jest tolerancyjny na suszę i zimno, a także może tolerować trochę cienia. Drzewo to jest często wykorzystywane w kształtowaniu krajobrazu jako drzewo ozdobne, a także może być wykorzystywane do produkcji papieru, pudełek i forniru. Jest również sadzone do produkcji drewna. Charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu i może żyć do 350 lat.

Pielęgnacja i wymagania

Ile słońca potrzebuje modrzew dahurski?

Modrzew dahurski najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Jest to warunek niezbędny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju tego gatunku drzewa.

Jakie podłoże zapewnić dla modrzewia dahurskiego?

Preferuje wilgotne, ale dobrze przepuszczalne gleby. Drzewo to jest odporne na suszę i zimno, co sprawia, że jest doskonałym wyborem do uprawy w różnorodnych warunkach glebowych.

Jak przycinać modrzew dahurski?

Modrzew dahurski generalnie nie wymaga intensywnego przycinania. Przycinanie, jeśli jest konieczne, najlepiej przeprowadzić w okresie spoczynku drzewa, czyli w późnej zimie lub wczesnej wiośnie.

Jak rozmnażać modrzew dahurski?

Podobnie jak inne modrzewie, Larix gmelinii najczęściej rozmnaża się za pomocą nasion, które zbiera się po dojrzewaniu i wysiewa w odpowiednim czasie.

 Zastosowanie w ogrodzie dla modrzewia dahurskiego?

Modrzew dahurski jest często wykorzystywany w krajobrazie jako drzewo ozdobne. Jego drewno jest używane do produkcji papieru, sklejki i opakowań. Drzewo to jest również sadzone w celach produkcyjnych, szczególnie w leśnictwie. 
 
 

Komentarze

Mogą Ci się spodobać

 

Podobne rośliny do Larix gmelinii

 

  • Cyprysik tępołuskowy 'Kamarachiba'
  • Cyprysik tępołuskowy 'Coralliformis'
  • Cyprysik tępołuskowy 'Chabo-yadori'
  • cyprysik Lawsona 'Ivonne'
  • cyprysik Lawsona 'Golden Wonder'

mateusz@kuproslinke.pl
tel. kom. 603 722 592

© 2019 – 2022 — KupRoslinke.pl