Amelanchier alnifolia 'Thiessen'

Świdośliwa olcholistna ‘Thiessen’

Informacje ogólne

Amelanchier alnifolia ‘Thiessen’ – świdośliwa olcholistna Thiessen jest gatunkiem rośliny z rodziny Rosaceae czyli różowatych. Rośnie w formie krzewu lub małego drzewa, osiągając wysokość od 3 do 9 metrów. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda świdośliwa, to liście tej rośliny są eliptyczne lub sercowate, o długości od 4 do 10 centymetrów i szerokości od 2 do 4 centymetrów. Kwiaty świdośliwy ‘Thiessen’ są białe lub różowe, zebrane w kwiatostany. Owoce tej rośliny osiągają średnicę nawet jednego centymetra, są więc wyjątkowo okazałe.

Pielęgnacja i wymagania

Ile słońca potrzebuje świdośliwa olcholistna ‘Thiessen’?

Świdośliwa olcholistna ‘Thiessen’ to gatunek krzewu ogrodowego, który lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. Swobodny dostęp światła słonecznego gwarantuje wysokie plony owoców oraz intensywniejsze wybarwienie liści. Silne nasłonecznienie pociąga za sobą konieczność regularnego podlewania świdośliwy, która źle znosi brak wilgoci w podłożu.

 

Jakie podłoże zapewnić dla świdośliwy olcholistnej ‘Thiessen’?

Podłoże powinno być o lekko kwaśnym odczynie pH, mieszącym się w zakresie od 5,5 do 6,5. Gleba powinna być próchniczna, przepuszczalna i dobrze nawodniona. Roślina ta nie lubi gleb gliniastych, ciężkich. Takie gleby rozluźniamy dodatkiem torfu  i dobrze rozłożonego kompostu.

 

Uprawiana w doniczce, wymaga podłoża ogrodniczego o wspominanym wyżej  odczynie oraz systematycznego nawodniania. Pojemnik musi mieć kilka otworów odpływowych  odprowadzających  nadmiar wody, co zapobiegnie gniciu korzeni.

 

Jak przycinać świdośliwę olcholistną ‘Thiessen’

Jest to gatunek krzewu ogrodowego, który można przycinać w celu nadania koronie kształtu lub usunięcia uszkodzonych lub chorych gałęzi. Najlepszym czasem na przycinanie jest koniec zimy lub początek wiosny, kiedy roślina jest jeszcze w stanie spoczynku.  Przycinanie jesienią również jest również praktykowane, zwłaszcza w regionach o łagodniejszych zimach. Nie zaleca się przycinania w okresie  wiosenno-lenim w czasie kwitnienia i intensywnego wzrostu.

Do przycinania używamy ostrego sekatora. Usuwać możemy uszkodzone i chore odrosty oraz te, które psują nadany wcześniej kształt rośliny. 
Odmiana ‘Thiessen’ ma tendencję do silnego krzewienia się, dlatego musimy liczyć się z tym, że będzie ona wymagać częstego przycinania, jeśli chcemy utrzymać nadaną jej sylwetkę. 

Jak rozmnażać świdośliwę olcholistną ‘Thiessen’?

Możemy ją rozmnażać za pomocą nasion lub sadzonek, według kroków opisanych poniżej.

 

 

Rozmnażanie z nasion:

 • Najlepszym momentem na sianie nasion świdośliwy olcholistnej ‘Thiessen’ jest wczesne lato, kiedy minęły już mrozy i gleba ogrzała się do odpowiedniej temperatury.
 • Nasiona należy wysiać w specjalnym pojemniku lub skrzynce do siewu, wypełnionym lekką i przepuszczalną mieszanką gleby i torfu. Układamy je na powierzchni podłoża i lekko przykrywamy ziemią.
 • Pojemnik należy przykryć folią lub szklanym pokryciem i umieścić w ciepłym i dość jasnym miejscu.
 • Nasiona świdośliwy olcholistnej ‘Thiessen’ kiełkują po kilkunastu dniach.
 • Po wzejściu należy usunąć folię lub szklane pokrycie i przenieść pojemnik w chłodniejsze miejsce, ale nadal z dostępem do światła.
 • Młode rośliny należy regularnie podlewać.

Świdośliwa może być również rozmnażana za pomocą sadzonek pobranych ze starszych roślin:

 • Sadzonki należy ciąć  w okresie od wiosny do jesieni, z młodych pędów o długości około 10-15 cm i umieścić je w specjalnym pojemniku z mieszanką gleby i torfu.
 • Następnie  przykrywamy je folią lub szklaną płytą.
 • Pojemnik z tak przygotowanymi sadzonkami, należy umieścić w ciepłym i dość jasnym miejscu.
 • Nasze sadzonki regularnie podlewamy .
 • Po kilku tygodniach sadzonki powinny się ukorzenić i rozwijać.
 • Po osiągnięciu odpowiednich rozmiarów sadzonki można przesadzić do doniczek lub bezpośrednio do ogrodu.

Zastosowanie w ogrodzie dla świdośliwy olcholistnej ‘Thiessen’

Ta przepiękna roślina dobrze wygląda pojedynczo lub w małej grupie. Dobrze prezentuje się na tle trawnika lub w towarzystwie innych krzewów kwitnących oraz ozdobnych z liści. Świetnie rośnie w donicach na patio lub przestronnych balkonach.  Jest to roślina, która ma wspaniałe ulistnienie przez cały rok. Jej intensywnie zielone wiosną i latem liście przebarwiają się jesienią w różne odcienie czerwieni oraz brązu.

 

[wpdatatable id=5]

Komentarze

[wpdatatable id=5]

Mogą Ci się spodobać

 

Podobne rośliny do Amelanchier alnifolia ‘Thiessen’

 

 • Jodła szlachetna 'Procumbens'
 • Jodła hiszpańska 'Kelleriis'
 • Jodła hiszpańska 'Glauca'
 • Jodła koreańska 'Kohout's Ice Breaker'
 • Jodła koreańska Blauer Eskimo

[email protected]
tel. kom. 603 722 592

© 2019 – 2022 — KupRoslinke.pl