Abies x arnoldiana

Jodła Arnolda

Informacje ogólne

Abies x arnoldiana, zwana powszechnie jodłą Arnolda, to wiecznie zielone drzewo iglaste z rodziny sosnowatych i rodzaju Abies. Jest ona endemitem Appalachów w Stanach Zjednoczonych, gdzie występuje na wysokościach do 2 000 metrów. To duże drzewo o żywotnej formie piramidalnej może osiągnąć wysokość do 40 metrów i rozpiętość około 12 metrów. Kora jest szaro-brązowa i łuskowata, natomiast igły są ciemnozielone, krótkie, zakrzywione i błyszczące. Jodła Arnolda preferuje wilgotne, dobrze przepuszczalne, kwasowe gleby w chłodnych, zacienionych miejscach i jest odporna na temperatury spadające nawet do -40°C.

Pielęgnacja i wymagania

Ile słońca potrzebuje jodła Arnolda?

Preferuje wilgotny, chłodny klimat z dużą ilością słońca. Najlepsze warunki świetlne dla tego drzewa obejmują pełne słońce przez co najmniej cztery do sześciu godzin dziennie, z pewnym popołudniowym cieniem w miesiącach letnich. W Polsce drzewo to powinno być sadzone na obszarach o łagodnym klimacie, z temperaturami wynoszącymi średnio 0-15°C latem i -10-0°C zimą.

Jakie podłoże zapewnić dla jodły Arnolda?

Jodła Arnolda preferuje kwasowe, wilgotne i dobrze przepuszczalne podłoże. Najlepiej czuje się w glebach o lekko kwasowym odczynie.

Jak przycinać jodłę Arnolda?

Przycinanie zazwyczaj nie jest konieczne. Jeżeli jednak zachodzi taka potrzeba, najlepiej przycinać drzewo pod koniec zimy lub na początku wiosny.

Jak rozmnażać jodłę Arnolda?

Jodła Arnolda podobnie jak inne gatunki jodły, rozmnaża się przede wszystkim za pomocą nasion. Nasiona te można uzyskać z dojrzałych szyszek po sezonie wegetacyjnym.

 Zastosowanie w ogrodzie dla jodły Arnolda.

Jodła Arnolda jest doceniana w krajobrazie za jej estetyczny wygląd i formę. Jest chętnie wykorzystywana jako drzewo dekoracyjne w przestrzeniach zielonych. Jej drewno, o równomiernym uziarnieniu i średniej twardości, jest użyteczne w różnych dziedzinach, od budowy po produkcję mebli i ogrodzeń.

Komentarze

Mogą Ci się spodobać

 

Podobne rośliny do Abies x arnoldiana

 

Abietinella abietina
  • Jodłówka pospolita
  • Jodła Arnolda
  • Jodła Veitcha
  • Jodła syberyjska
  • Jodła sachalińska

[email protected]
tel. kom. 603 722 592

© 2019 – 2022 — KupRoslinke.pl