Abies numidica

Jodła numidyjska

Informacje ogólne

Abies numidica, znana powszechnie jako jodła numidyjska, jest gatunkiem jodły pochodzącym z gór Atlas w Algierii. Należy do rodziny sosnowatych i rodzaju Abies. To wiecznie zielone drzewo zwykle osiąga wysokość do 20 metrów z średnicą do 40 cm. Kora jest łuskowata i ma szaro-brązowy kolor. Posiada smukłe, zwisające gałęzie i igły o szaro-zielonym odcieniu. Szyszki są typowe dla jodły, cylindryczne i dorastające do 15 cm długości.

Pielęgnacja i wymagania

Ile słońca potrzebuje jodła numidyjska?

Jodła numidyjska najlepiej rośnie na wilgotnej, dobrze przepuszczalnej glebie, na pełnym słońcu lub w półcieniu z odpowiednią cyrkulacją powietrza.

Jakie podłoże zapewnić dla jodły numidyjskiej?

Dla jodły numidyjskiej najlepsza będzie wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba. Drzewo jest tolerancyjne na szeroki zakres temperatur, ale może zostać uszkodzone przez silne wiatry.

Jak przycinać jodłę numidyjską?

Jodła numidyjska nie wymaga częstego przycinania. Przycinanie jest zwykle ograniczone do usuwania martwych lub uszkodzonych gałęzi. Przycinanie powinno być wykonane podczas późnej zimy lub wczesnej wiosny, kiedy drzewo jest w stanie spoczynku.

Jak rozmnażać jodłę numidyjską?

Rozmnażanie odbywa się najczęściej przez nasiona, które są zbierane ze szyszek po sezonie wzrostu i wysiewane wiosną.

 Zastosowanie w ogrodzie dla jodły numidyjskiej.

Jodła numidyjska jest powszechnie wykorzystywana jako drzewo ozdobne ze względu na atrakcyjny kształt. Jest również używana do produkcji drewna i jako osłona przeciwwiatrowa.

[wpdatatable id=40]

Komentarze

[wpdatatable id=40]

Mogą Ci się spodobać

 

Podobne rośliny do Abies numidica

 

  • Jodła szlachetna 'Procumbens'
  • Jodła hiszpańska 'Kelleriis'
  • Jodła hiszpańska 'Glauca'
  • Jodła koreańska 'Kohout's Ice Breaker'
  • Jodła koreańska Blauer Eskimo

[email protected]
tel. kom. 603 722 592

© 2019 – 2022 — KupRoslinke.pl