Abies lasiocarpa

Jodła górska

Informacje ogólne

Jodła górska (łac. Abies lasiocarpa) to wiecznie zielone drzewo iglaste należące do rodziny sosnowatych i rodzaju Abies. Jest gatunkiem rodzimym dla zachodniej Ameryki Północnej, rozciągającym się od Alaski na północy po Meksyk na południu. Typowo osiąga wysokość od 40 do 60 metrów, z średnicą pnia około 1,2 metra. Liście są długie, płaskie, rozmieszczone parami. Jodła górska preferuje pełne słońce oraz wilgotną, dobrze przepuszczalną glebę i występuje zarówno na niskich, jak i wysokich wysokościach nad poziomem morza. Jest to jedna z najodporniejszych odmian jodeł, tolerująca niskie temperatury i obciążenia śniegiem.

Pielęgnacja i wymagania

Ile słońca potrzebuje jodła górska?

Jodła górska najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Odpowiednia ilość światła słonecznego jest kluczowa dla zdrowego wzrostu i pięknego wyglądu tego gatunku.

Jakie podłoże zapewnić dla jodły góskiej?

Gleba powinna być wilgotna, ale dobrze przepuszczalna. Drzewo dobrze radzi sobie w różnych rodzajach gleby, ale najlepsze wyniki osiąga na żyznym, kwaśnym podłożu, które może zatrzymać wilgoć bez powodowania stagnacji wody.

Jak przycinać jodłę górską?

Przycinanie zwykle nie jest konieczne, chyba że chcemy nadać drzewu określony kształt lub usunąć uszkodzone gałęzie. Jeśli przycinanie jest konieczne, najlepiej wykonać je pod koniec zimy.

Jak rozmnażać jodłę górską?

Jodła górska może być rozmnażana za pomocą nasion, które należy zebrać, wysuszyć i wysiać w odpowiednich warunkach. Proces kiełkowania może być długi i wymaga cierpliwości i starannej opieki.

 Zastosowanie w ogrodzie dla jodły górskiej.

Jodła górska jest wykorzystywana zarówno w celach użytkowych, jak i dekoracyjnych. Jej drewno służy do produkcji drewna konstrukcyjnego, pulpy i skrzynek. Jako drzewo ozdobne może być pięknym dodatkiem do ogrodu, tworząc wysokie, eleganckie punkty zainteresowania. Ponadto, zapewnia schronienie i pożywienie dla ptaków i dzikiej przyrody, wzbogacając ekosystem ogrodu.

[wpdatatable id=35]

Komentarze

[wpdatatable id=35]

Mogą Ci się spodobać

 

Podobne rośliny do Abies lasiocarpa

 

  • Jodła szlachetna 'Procumbens'
  • Jodła hiszpańska 'Kelleriis'
  • Jodła hiszpańska 'Glauca'
  • Jodła koreańska 'Kohout's Ice Breaker'
  • Jodła koreańska Blauer Eskimo

[email protected]
tel. kom. 603 722 592

© 2019 – 2022 — KupRoslinke.pl