Abies fraseri

Jodła Frasera

Informacje ogólne

Abies fraseri, nazywana jodłą Frasera lub jodłą Appalachów, jest gatunkiem drzewa iglastego, który występuje w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych i należy do rodziny sosnowatych. Chociaż jest blisko spokrewniona z jodłą szlachetną (Abies procera) i jodłą balsamiczną (Abies balsamea), jodła Frasera ma pewne unikalne cechy.

Drzewo to osiąga wysokość pomiędzy 15 a 25 metrów, sporadycznie do 30 metrów. Ma gęste, równomiernie rozmieszczone gałęzie i symetryczny, stożkowy pokrój. Jodła Frasera ma krótkie, sztywne igły z widocznymi pasmami szaro białych stomatów, które z wierzchu są ciemnozielone, a od spodu jaśniejsze. Zielone szyszki tego gatunku o długości od 4 do 10 centymetrów z wiekiem stają się brązowe.

 

Autor zdjęcia: Beautiful Earth Garden Shop

Pielęgnacja i wymagania

Ile słońca potrzebuje jodła Frasera?

Preferuje miejsca słoneczne do częściowo zacienionych. Młode drzewa mogą dobrze znosić cień, ale z wiekiem stają się bardziej wybredne, jeśli chodzi o zapewnienie wystarczającej ilości światła. W miarę wzrostu zaleca się zapewnienie drzewu co najmniej 4-6 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie.

Aby zapewnić idealne warunki wzrostu, w ogrodzie należy wybrać miejsce o umiarkowanym zacienieniu. Należy jednak pamiętać, że zbyt duże zacienienie może mieć negatywny wpływ na kształt korony drzewa i poziom ulistnienia.

Uprawa w miejscach o dużym nasłonecznieniu sprzyja silniejszemu rozwojowi gałęzi i większej produkcji szyszek, co podnosi wartość estetyczną drzewa.

 

Jakie podłoże zapewnić dla jodły Frasera?

Jodła Frasera najlepiej rozwija się na bogatych w próchnicę, żyznych glebach, które są wilgotne, ale dobrze zdrenowane. Preferuje podłoże o pH od 5,5 do 7,0, czyli lekko kwaśne do obojętnego.

 

Aby zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu, warto przygotować glebę, łącząc ją z próchnicą, np. torfem lub kompostem. Dzięki temu podłoże będzie bogate w składniki odżywcze i będzie miało odpowiednią strukturę, co będzie sprzyjać wzrostowi korzeni drzewa.

 

Należy unikać umieszczania rośliny w ciężkiej lub gliniastej glebie, ponieważ zmniejszają one przepuszczalność i mogą powodować zastój wody wokół korzeni drzewa, co z kolei może prowadzić do infekcji korzeni i mniej intensywny wzrost.

Jak przycinać jodłę Frasera?

Przycinanie powinniśmy wykonywać wczesną wiosną i powinno ono polegać jedynie na usunięciu martwych lub chorych gałęzi. Nadmierne przycinanie może doprowadzić do wypaczenia naturalnego kształtu.

 

Jak rozmnażać jodłę Frasera?

Rozmnażanie jodły Frasera można przeprowadzić na dwa sposoby: przez nasiona oraz przez sadzonki.

 

Jest to doskonała propozycja do wykorzystania w ogrodzie jako soliter, tworzący punkt centralny. Ponadto doskonale nadaje się do wykorzystania jako tło dla innych roślin, zwłaszcza tych o liściach w jaśniejszym odcieniu. Ponieważ jodła ma gęste liście i rośnie w dosyć szybkim tempie, jest dobrym wyborem do tworzenia żywopłotów, ponieważ może osiągnąć pożądaną wysokość i zagęszczenie w krótkim czasie.

 

Jodła wonna sprawdza się jako roślina doniczkowa, posadzona w obszernych pojemnikach, które  ustawiamy na tarasach lub balkonach.

Komponowanie jodły wonnej z innymi drzewami i krzewami iglastymi, takimi jak sosny, świerki i modrzewie, pozwala na stworzenie zachwycająco pięknych zielonych aranżacji.  Korzystne jest również łączenie jej z roślinami o liściach w kontrastowych formach i kolorach. Przykładami takich roślin są buk, grab, klon i dąb i wiele innych.
Dzikie zwierzęta, takie jak ptaki i wiewiórki, bardzo chętnie przebywają na dużych egzemplarzach jodły wonnej.  Dlatego warto rozważyć jej zastosowanie w ogrodach przyjaznych zwierzętom.

 

W ogrodach skalnych może być posadzona obok większych głazów i skał, gdzie kontrast jej srebrzystych igieł z ciemniejszym kolorem kamienia stworzy uroczy efekt.

 

Podsumowując, jodła wonna to bardzo dekoracyjna, o wszechstronnym zastosowaniu, co czyni ją idealnym dodatkiem zarówno do ogrodów prywatnych, jak i miejsc publicznych. Będzie to bardzo ważny dodatek do każdego projektu ogrodu dzięki atrakcyjnym srebrzystym igłom i naturalnemu żywicznemu aromatowi.

 

Komentarze

Mogą Ci się spodobać

 

Podobne rośliny do Abies fraseri

 

  • Cyprysik groszkowy Golden Mop
  • Cyprysik groszkowy Filifera Nana
  • Cyprysik groszkowy Filifera Aurea
  • Cyprysik groszkowy Blue Moon
  • Cyprysik groszkowy Baby Blue

mateusz@kuproslinke.pl
tel. kom. 603 722 592

© 2019 – 2022 — KupRoslinke.pl