Abies cephalonica

Jodła grecka

Informacje ogólne

Jodła grecka (łac. Abies cephalonica) to wyjątkowe drzewo iglaste z rodziny sosnowatych i rodzaju Abies. Pochodzi z górskich pasm Grecji, jednak można ją również spotkać w Albanii, Bułgarii, czy Turcji. W naszych ogrodach, ta wiecznie zielona roślina, potrafi osiągnąć wysokość do 15 metrów. Jej stożkowy kształt i wąska korona, z pewnością wyróżniają się na tle innych drzew.

 

 

 

 

 

Pielęgnacja i wymagania

Ile słońca potrzebuje jodła grecka?

Podobnie jak wiele innych jodeł, jodła grecka preferuje pełne nasłonecznienie do półcienia. Pozwala to jej igłom zachować lśniący, niebiesko-zielony kolor i osiągnąć długość do 5 cm.

Jakie podłoże zapewnić dla jodły greckiej?

Jeśli chodzi o podłoże, jodła grecka preferuje wilgotne, dobrze przepuszczalne gleby. Pozwala to jej korzeniom prawidłowo się rozwijać i skutecznie absorbować składniki odżywcze.

Jak przycinać jodłę grecką?

Przycinanie jodły greckiej nie jest konieczne, biorąc pod uwagę jej naturalne, harmonijne kształty. Jeśli jednak zdecydujesz się na przycinanie, najlepszym momentem jest wczesna wiosna.

Jak rozmnażać jodłę grecką?

Rozmnażanie jodły greckiej odbywa się głównie naturalnie, z pomocą nasion. Nie mniej jednak, powinniśmy pozostawić kwestię rozmnażania wyspecjalizowanym szkółkom.

 Zastosowanie w ogrodzie dla jodły greckiej.

Jodla grecka jest ceniona za swoje drewno, które jest używane do produkcji mebli, konstrukcji, a nawet instrumentów muzycznych. Często jest również wykorzystywana jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach. Należy zauważyć, że jodła grecka jest gatunkiem zagrożonym w swoim naturalnym siedlisku ze względu na nadmierny wyrąb. Dlatego uprawiając ją w naszych ogrodach, przyczyniamy się do zachowania jej gatunku.

[wpdatatable id=29]

Komentarze

[wpdatatable id=29]

Mogą Ci się spodobać

 

Podobne rośliny do Abies cephalonica

 

  • Jodła szlachetna 'Procumbens'
  • Jodła hiszpańska 'Kelleriis'
  • Jodła hiszpańska 'Glauca'
  • Jodła koreańska 'Kohout's Ice Breaker'
  • Jodła koreańska Blauer Eskimo

[email protected]
tel. kom. 603 722 592

© 2019 – 2022 — KupRoslinke.pl