Abies arizonica

Jodła arizońska

Informacje ogólne

Abies arizonica (Abies lasiocarpa var. arizonica), powszechnie znana jako jodła arizońska, to drzewo iglaste z rodziny Pinaceae i rodzaju Abies. Pochodzi z wysoko położonych gór południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych i północnego Meksyku.

Omawiana roślina jest gatunkiem wieloletnim, charakteryzującym się trwałym ulistnieniem, zdolnym do osiągnięcia maksymalnej wysokości 15 metrów. Ma stożkowaty kształt i ozdobiona jest krótkimi, ciemnozielonymi liśćmi przypominającymi igły.

Preferuje pełne słońce do półcienia, z wilgotną, dobrze przepuszczalną glebą i dużą cyrkulacją powietrza. Jest to doskonały wybór na wiatrochrony i ekrany.

Jodła arizońska jest również popularna jako drzewo ozdobne ze względu na atrakcyjne liście i przyjemny kształt. Jest wykorzystywana do produkcji drewna. Wspomniany gatunek wykazuje wysoki stopień tolerancji zarówno na niskie temperatury, jak i suche warunki, co czyni go korzystną opcją dla ogrodników mieszkających w regionach o ograniczonej dostępności wody.

Pielęgnacja i wymagania

Ile słońca potrzebuje jodła arizońska?

Jodła arizońska, o naukowej nazwie Abies arizonica, to roślina niezwykle ceniąca słońce. Dla jej prawidłowego wzrostu i rozwoju wymaga dostatecznej ilości światła słonecznego. Jednak, jak każda jodła, dobrze znosi też półcień, co czyni ją dość elastyczną pod względem wymagań świetlnych.

Jakie podłoże zapewnić dla jodły arizońskiej?

Jodła arizońska wyróżnia się niezbyt skomplikowanymi potrzebami glebowymi. Zdecydowanie preferuje glebę o odczynie kwasowym do lekko kwasowego, przy czym powinna być dobrze przepuszczalna. Niech więc wasz wybór padnie na podłoże, które nie zatrzymuje nadmiaru wody, lecz równocześnie jest w stanie utrzymać odpowiednią wilgotność.

Jak przycinać jodłę arizońską?

Jeżeli chodzi o przycinanie, w przypadku jodły arizońskiej jest ono minimalne lub wręcz niepotrzebne. Te drzewa są doskonale uformowane przez samą naturę i zwykle nie wymagają naszej ingerencji. Jeśli jednak musimy coś przyciąć, pamiętajmy, aby robić to późnym latem lub jesienią, kiedy drzewo nie jest w pełni aktywne.

Jak rozmnażać jodłę arizońską?

Rozmnażanie jodły arizońskiej zazwyczaj odbywa się przez nasiona, choć nie jest to najłatwiejsza metoda. Nasiona muszą być wysiane w odpowiednich warunkach, a młode siewki wymagają szczególnej troski, aby przeżyć. Można również zastosować metodę sadzonek, jednak jest to technika trudniejsza i zarezerwowana głównie dla profesjonalistów.

 Zastosowanie w ogrodzie dla jodły arizońskiej.

Jodła arizońska jest wyjątkowo atrakcyjnym dodatkiem do ogrodu, zarówno jako soliter, jak i element żywopłotu. Jej srebrzysto-zielone igły i atrakcyjny kształt czynią ją idealnym wyborem do ogrodów skalnych, leśnych czy tzw. ogrodów zimowych.

[wpdatatable id=24]

Komentarze

[wpdatatable id=24]

Mogą Ci się spodobać

 

Podobne rośliny do Abies arizonica

 

  • Jodła szlachetna 'Procumbens'
  • Jodła hiszpańska 'Kelleriis'
  • Jodła hiszpańska 'Glauca'
  • Jodła koreańska 'Kohout's Ice Breaker'
  • Jodła koreańska Blauer Eskimo

[email protected]
tel. kom. 603 722 592

© 2019 – 2022 — KupRoslinke.pl