Abelia mosanensis

Abelia mosańska

Informacje ogólne

Abelia mosanensis – abelia mosańska, to piękna, krzewiasta roślina, która pochodzi z Azji. W Polsce jest to gatunek dość rzadko spotykany, ale z powodzeniem może być uprawiany w ogrodach. Charakteryzuje się delikatnymi, białymi-różowymi  kwiatami o przyjemnym zapachu, które pojawiają się na późną wiosną, a także liśćmi o atrakcyjnej  jasnozielonej barwie.

Pielęgnacja i wymagania

  Ile słońca potrzebuje abelia mosańska?

Abelia mosańska najlepiej rośnie w miejscach, które są nasłonecznione przez co najmniej kilka godzin dziennie. Całkiem dobrze znosi półcień, ale kwitnienie  tak oświetlonego krzewu może być słabsze.

Jakie podłoże zapewnić dla abelii mosańskiej?

Krzew ten preferuje żyzne, przepuszczalne podłoże o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Ważne jest, aby gleba dobrze trzymała wilgoć.

Jak przycinać abelię mosańską?

Abelia mosańska wymaga regularnego przycinania, ale w celu zachowania odpowiedniego kształtu i pobudzenia kwitnienia warto ją nieco przyciąć wczesną wiosną.  Wycinamy wówczas przede wszystkim martwe, chore i uszkodzone pędy oraz te wrastające do środka korony.

Jak rozmnażać abelię mosańską?

Z sadzonek zielnych oraz półzdrewniałych ciętych latem.

Zastosowanie w ogrodzie dla abelii mosańskiej.

Ten gatunek abelii jest idealną rośliną do obsadzania rabat, kwietników i ogrodów skalnych. Może być też posadzona pojedynczo lub w grupie.  Ze względu na swoje piękne, białe kwiaty i jasnozielone liście, doskonale komponuje się  innymi roślinami ozdobnymi. Warto zwrócić uwagę na to, że jej kwiaty przyciągają pszczoły i inne owady zapylające, co wpływa pozytywnie na ekosystem ogrodu.

[wpdatatable id=4]

Komentarze

[wpdatatable id=4]

Mogą Ci się spodobać

 

Podobne rośliny do Abelia mosanensis

 

  • Jodła szlachetna 'Procumbens'
  • Jodła hiszpańska 'Kelleriis'
  • Jodła hiszpańska 'Glauca'
  • Jodła koreańska 'Kohout's Ice Breaker'
  • Jodła koreańska Blauer Eskimo

[email protected]
tel. kom. 603 722 592

© 2019 – 2022 — KupRoslinke.pl