Abies veitschii

Jodła Veitcha

Informacje ogólne

Abies veitschii, znana powszechnie jako jodła Veitcha, to wiecznie zielone drzewo iglaste należące do rodziny sosnowatych i rodzaju Abies. Pochodzi z górskich regionów Środkowej i Wschodniej Europy. Drzewo to ma kształt piramidalny z gęstymi gałęziami i krótkimi ciemnozielonymi igłami. Jodła Veitcha najlepiej rośnie w chłodnych, wilgotnych i dobrze przepuszczalnych glebach. Preferuje stanowiska od pełnego słońca do częściowego cienia. W wieku 30 lat, dorasta do 10 metrów wysokości.

Pielęgnacja i wymagania

Ile słońca potrzebuje jodła Veitcha?

Preferuje pełne słońce do częściowego cienia. Optymalny rozwój osiąga w miejscach z dobrym nasłonecznieniem, ale także dobrze radzi sobie na stanowiskach nieco bardziej zacienionych.

Jakie podłoże zapewnić dla jodły Veitcha?

Najlepiej rośnie w chłodnych, wilgotnych i dobrze przepuszczalnych glebach. Choć jest odporna na różne rodzaje gleb, ważne jest, aby unikać miejsc zastoiskowych, gdzie woda może gromadzić się wokół korzeni.

Jak przycinać jodłę Veitcha?

Nie wymaga intensywnego przycinania. Jeśli jednak jest to konieczne, najlepiej przycinać drzewo podczas późnej zimy lub wczesnej wiosny, gdy jest w stanie spoczynku.

Jak rozmnażać jodłę Veitcha?

Rozmnaża się głównie za pomocą nasion. Nasiona można zebrać ze szyszek po sezonie wzrostowym i wysiać wiosną.

 Zastosowanie w ogrodzie dla jodły Veitcha.

Jodła Veitcha jest powszechnie stosowana w ogrodnictwie jako drzewo ozdobne, dzięki swojemu unikalnemu kształtowi i gęstemu listowiu. Jest również popularnym wyborem na choinkę świąteczną. Jej drewno, będące miękkie i lekkie, jest chętnie używane w stolarstwie oraz do produkcji mebli.

[wpdatatable id=44]

Komentarze

[wpdatatable id=44]

Mogą Ci się spodobać

 

Podobne rośliny do Abies veitschii

 

  • Jodła szlachetna 'Procumbens'
  • Jodła hiszpańska 'Kelleriis'
  • Jodła hiszpańska 'Glauca'
  • Jodła koreańska 'Kohout's Ice Breaker'
  • Jodła koreańska Blauer Eskimo

[email protected]
tel. kom. 603 722 592

© 2019 – 2022 — KupRoslinke.pl