Abies concolor

Jodła biała

Informacje ogólne

Jodła biała, czyli Abies concolor, to wyjątkowa roślina należąca do rodziny sosnowatych i rodzaju Abies. Drzewo to występuje naturalnie w zachodniej części Ameryki Północnej. Można ją zobaczyć w takich miejscach jak Kolumbia Brytyjska, Kalifornia, Montana i Wyoming. Część egzemplarzy, może osiągając nawet 40 metrów wysokości i średnicę 2 metrów. Kora jodły białej jest zazwyczaj szaro-brązowa i się łuszczy. Igły są płaskie, jasnozielone i mają od 5 do 10 cm długości.

Pielęgnacja i wymagania

Ile słońca potrzebuje jodła biała?

Jodła biała doskonale odnajduje się w miejscach nasłonecznionych, ale z powodzeniem może rosnąć także w półcieniu. Odpowiedni dostęp do światła słonecznego, nada jej igłom głęboki, zielony kolor, który jest tak charakterystyczny dla tego gatunku.

Jakie podłoże zapewnić dla jodły białej?

Warto zwrócić uwagę na specyficzne potrzeby jodły białej w kwestii podłoża. Preferuje ona chłodne, wilgotne klimaty i najlepiej rośnie na dobrze przepuszczalnych, piaszczystych glebach z dużą ilością materii organicznej. 

Jak przycinać jodłę białą?

Drzewo to rośnie powoli, a jego naturalne kształty są harmonijne, więc przycinanie ogranicza się zwykle do minimum, właściwie, nie powinno się tego robić.

Jak rozmnażać jodłę białą?

Rozmnażanie jodły białej, jak większość jodeł, odbywa się przede wszystkim za pomocą nasion. Choć rozmnażanie przez sadzonki jest również możliwe, wymaga więcej cierpliwości i staranności. 

 Zastosowanie w ogrodzie dla jodły białej.

Jest często wykorzystywana jako roślina ozdobna w ogrodach i parkach. Jej drewno jest czasem używane w konstrukcjach lub jako drewno opałowe, doceniane za wytrzymałość i estetykę. Ponadto, jodła biała stanowi ważne siedlisko dla ptaków i innych zwierząt, a jej gruba kora dostarcza schronienia.

[wpdatatable id=30]

Komentarze

[wpdatatable id=30]

Mogą Ci się spodobać

 

Podobne rośliny do Abies concolor

 

  • Jodła szlachetna 'Procumbens'
  • Jodła hiszpańska 'Kelleriis'
  • Jodła hiszpańska 'Glauca'
  • Jodła koreańska 'Kohout's Ice Breaker'
  • Jodła koreańska Blauer Eskimo

[email protected]
tel. kom. 603 722 592

© 2019 – 2022 — KupRoslinke.pl